Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sealing Type | Heat Foil Sealing |
| Cap Diameter | 20–40 mm |
| Mounting Type | Conveyor Type |
| Capacity | 1500 pouch/hour |
| Container Material | HDPE |
| Sealing Speed | 20–40 bpm |
| Power Output | 1.5 kW |
| Voltage | 220 V |
| Power | 2 HP |
| Foil Type | Aluminium Foil |
| Body Material | SS |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | India |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Stainless Steel |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Production Capacity: 2400 bottle / hour
- Delivery Time: 6 - 8 weeks
- Packaging Details: Aluminum Foil Sealing Machine