Cap Sealing Machine
Pioneers in the industry, we offer ropp cap sealing machine, sanitizer cap sealing machine, vial sealing machine, aluminium foil sealing machine, single head cap sealing machine and four head cap sealing machine from India.
Approx. Price: Rs 2,80,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Capacity | 180 Caps Per Minute |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Brand | Ambica Engineers |
| Voltage | 440V |
| Cap Size | 50 mm |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Conveyor Height | 840 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 1 hp |
| Container Size | 75 mm |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Sanitizer Cap Sealing Machine
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Ambica |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Approx. Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Vial Capacity | 5–10 ml |
| No of Sealing Heads | Four Head |
| Sealing Speed | 120–240 vials/min |
| Automation Level | Automatic |
| Vial Type | Glass Vial |
| Seal Type | Flip Off Seal |
| Contact Material | SS 304 |
| Capacity | 3000 pouch per hour |
| Material | Stainless Steel |
| Power | 1.5 kW |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Voltage | 220V |
| Automation Grade | Automatic |
| Number of Heads | Four Head |
| Brand | Ambica Engineers |
| Driven Type | Electric |
| Phase Type | Single Phase |
| Application | Liquid Vial, Lyophilized, Injectable |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Production Capacity: 4000 - 18000 vial/hour
- Delivery Time: 6 - 8 weeks
- Packaging Details: pharma Dry Powder Vial, Vial Liquid sealing machine
Aluminium Foil Sealing Machine
Approx. Price: Rs 3,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Capacity | 1500 pouch/hour |
| Packing Material | Plastic |
| Seal Machine Type | Pouch Sealing Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
Hot Foil Sealing ,Sealing Machine,Cap Sealing , Cup Sealing Machine
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Production Capacity: 40 Bottle / Minutes
- Delivery Time: 2 to 3 weeks
Single Head Cap Sealing Machine
Approx. Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine type | Automatic |
| Cap type | Aluminium |
| Output capacity | 40-60 bpm |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 4800 BPH |
| Cap size | 18-28 mm |
| Bottle diameter | 25-60 mm |
| Power | 1.5 kW |
| Brand | Ambica Engineers |
| Usage/Application | Pharma |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Material | Stainless Steel |
| No. Of Heads | Single Head |
| Body material | SS |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Production Capacity: 4800 vial / hour
- Delivery Time: 4 - 6 weeks
Four Head Cap Sealing Machine
Approx. Price: Rs 3,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cap type | ROPP, Aluminium |
| Output capacity | 80-120 bpm |
| Bottle size | 30-80 mm |
| Capacity | 210 Caps Per Minute |
| Automation Grade | Automatic |
| Cap size | 18-28 mm |
| Power | 1.5 kW |
| Conveyor speed | 20-30 m/min |
| Brand | Ambica Engineers |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220V AC |
| Material | Stainless Steel |
| Body material | SS |
| No. Of Heads | Four Heads |
| Usage | Pharma |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | single Phase |
| Container Diameter | 50mm |
| Container Height | 100mm |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Item Code: AECSM120
- Production Capacity: 6000 vial / Hour
- Delivery Time: 6 - 8 weeks
- Packaging Details: Vial Cap Sealing ,Plan Cap & Flip off cap both cap sealing machine
Approx. Price: Rs 4,50,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 200 caps/ minutes |
| Cap size | 25-50 mm |
| Output capacity | 60-80 bpm |
| Automation Grade | Automatic |
| Bottle diameter | 30-80 mm |
| Power | 2 kW |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Material | Stainless Steel |
| Body material | SS304 |
| Phase | Single Phase |
| No. Of Heads | Single |
| Usage | Pharma, Edible oil, Cosmetic, Chemical |
| Brand | Ambica Engineers |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Item Code: AECS-120
- Production Capacity: 120 Bottle/minutes
- Delivery Time: 4 to 6 weeks
- Packaging Details: As per customer requirement
Automatic Cap Sealing Machine
Approx. Price: Rs 4,50,000 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Cap type | Aluminium, CRC cap, ROPP, PP screw, Plastic |
| Output capacity | 120-200 bpm |
| Bottle size | 40-90 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 120 BPM |
| Cap size | 22-38 mm |
| Power | 1.5 kW |
| Conveyor speed | 20-30 m/min |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Material | Stainless Steel |
| Body material | SS |
| Usage | Beverage, Cosmetic, Food, Chemical, Pharma |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Additional Information:
- Production Capacity: 4800 bottle /hour
- Delivery Time: 4 - 5 weeks
Tetra Pak Packing Machine
Approx. Price: Rs 11,00,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Material | Juice |
| Capacity | 2000 |
| Power Consumption | 3 H.P. |
| Driven Type | Electric |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Dimension | 5000 X700 X 1500mm |
| Warranty | 1 yeras |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.