Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 100 ml to 1000 ml |
| No Of Heads | 2 Head |
| Filling Speed | 20 to 40 bpm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Container Type | Can, Bottle, Jar |
| Conveyor Type | Slat Conveyor |
| Capacity | 2000 pouch/hour |
| Warranty | 1 year |
| Body Material | SS304 |
| Machine Type | Piston |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Control System | PLC with HMI |
| Country of Origin | Made in India |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1.5 hp |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Unit |
| Filling range | 50-500 ml |
| Output | 60-100 bpm |
| Capacity | 100 BPM |
| No of heads | 12 head |
| Suitable for | Viscous liquid |
| Filling accuracy | ±1% |
| Usage/Application | Liquid, Pest, Jelly, Pickle, Chutny, Honey, Tomato Catch up |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | AERPFM |
| Electric Load | 3.75kw |
| Material | Stainless Steel |
| Power Consumption | 5 hp |
| Driven Type | Electric |
| Finishing | Mat finishing. |
| Machine Type | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Ambica Engineers |
| Phase | Single Phase |
We are engaged in offering 120 Botlle/Minutes Rotary Piston Filling Machine to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Additional Information: