Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| System Type | Belt Conveyor |
| Application | Material Handling |
| Capacity | 100 Kg/Feet |
| Automation Level | Manual |
| Industry | Automotive |
| Structure Material | Mild Steel |
| Application/Usage | Industries |
| Control System | Relay Logic |
| Length (feet) | Upto 20 ft |
| System Length | Up to 20 m |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Speed | 60 m/min |
| Power(Kw) | 2 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| SS Grade | SS304 |
| Conveyor Type | Belt |
| Application | Meat, Pharma, Dairy, Food, Seafood, Bakery |
| Belt Width | 200 mm |
| Load Capacity | 50 kg/m |
| Conveyor Length | 15 m |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Washable Design | Yes |
| Speed Control | VFD Control |
| Belt Material | Modular Plastic |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity (kg per feet) | 50 to 100 |
| Length | 10-20 feet |
| Condition | New |
| Surface | Polished |