Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Filling Range | 100 ml to 1000 ml |
| No Of Heads | 2 Head |
| Filling Speed | 40 to 60 bpm |
| Capacity | 5000 Bottles/hour |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Container Type | Jar, Bottle |
| Conveyor Type | Slat Conveyor |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Electric |
| Body Material | SS316 |
| Machine Type | Piston |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Supply | 230 V Single Phase |
| Control System | PLC with HMI |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Ambica Engineers |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 1.5 hp |
| Phase | Single Phase |
| Number Of Heads | Double Head, Single Head |
Additional Information: