Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Inspection Type | Automatic |
| Vial Size | 10 ml |
| Output | 200 vial/min |
| Lighting Type | Black & White, LED Light, White Light |
| Inspection Method | Magnifier |
| Reject System | Mechanical |
| Brand | Ambica Engineers |
| Model Name/Number | AEVI - 240 |
| Control System | HMI+PLC |
| Data Recording | 21 CFR Ready |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Voltage | 220 V |
| Power | 1.5 hp |
| Number of Roller Chain | 4 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Container Volume | 200 ml |
| Bottle Size | 200 ml |
| Inspection Speed | 100 BPM |
| Power Source | Electric |
| Bottle Material | PET |
| Inspection Bottle Shapes | Round Bottles |
| Feeding System | Conveyor Belt |
| Inspection Mode | Inline |
| Inspection Method | Visual |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Inspection Types | Cap Seal |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 100 bpm |
| Voltage | 220 V |
| Brand | Ambica Engineers |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
We offer a wide range of Bottle Inspection Machine available in varying length and output capacities, our Bottle Inspection Machine is widely used in the packaging, cosmetics and pharmaceutical industry for carrying out the inspection process in various medicines.
Additional Information: