Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Bottle Filling |
| Number of Heads | 1 Head |
| Filling Material | Powder |
| Machine Type | Powder |
| Filling Principle | Auger Filler |
| Production Capacity (BPM) | 30 BPM |
| Usage/Application | Pharma |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | >4000 pouch per hour |
| Material of Construction | SS 316 |
| Control System | PLC with HMI |
| Filling System | Fully Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Automation Grade | Automatic |
| Application | Bottle Filling |
| Number of Heads | 1 Head |
| Filling Material | Powder |
| Machine Type | Powder |
| Filling Principle | Auger Filler |
| Production Capacity (BPM) | 30 BPM |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Driven Type | Electric |
| Filling Range | Up to 500 ml/g |
| Capacity | 1000-2000 pouch per hour |
| Material of Construction | SS 304 |
| Control System | PLC with HMI |
| Power Requirement | Three Phase |
| Filling System | Fully Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling Range | 20 ml to 200 ml |
| Number of Heads | 4 Head |
| No Of Heads | 4 Head |
| Max Filling Volume | 1000ml |
| Filling Speed | 40 to 60 bpm |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Voltage (V) | 220 V |
| Power (Hp) | 1.5 HP |
| Applicable Industries | Cosmetics, Pharmaceutical, Pesticides, Lubricant Oil, Food & Beverage |
| Brand | Ambica Engineers |
We are engaged in offering 2500 bottle/Hour Powder Filling Machine to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling range | 1-10 g |
| Filling speed | 80-120 pack/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine type | Automatic |
| Number Of Filling Heads | 51- 100 BPM |
| Filling system | Vacuum Type |
| Head type | Two head |
| Power load | 2 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 440 V |
| Driven Type | Electric |
| Capacity | 7000 Pouch Per Hour |
| Phase | Three Phase |
| Contact material | SS316L |
| Packaging type | Bottle |
| Machine material | SS304 |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Ambica Engineers |
| Country of Origin | Made in India |
| Fill capacity | 1.5 gm |
| Net Weight | 850 kg |
| Motor Power | 1.5 hp |
Additional Information:
Product Details:
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Driven Type | Electric |
| Size | 2200 mm (L) x 715 mm (W) x 1700mm (H) |
| Capacity | 9000 Pouch/hour |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Ambica Engineers |
| Country of Origin | Made in India |
| Net Weight | 650 kg |
| Container Diameter | 38 mm |
| Container height | 75 mm |
| Fill capacity | 1.5 g |
| Power | 1.5 hp |
Optional Accessories:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Filling range | 50-500 g |
| Filling speed | 20-40 fill/min |
| No. of Filling Head | Single Head |
| Capacity | 20 pack/min |
| Head type | Single head |
| Hopper type | Servo agitator |
| Power load | 2 kW |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Power | 2 HP |
| Frequency | 50 Hz |
| Machine type | Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are engaged as one of the leading Manufacturers, Exporters, Trader, Importer and Wholesaler of Liquid Filling Machine, Packaging Machine, Powder Filling Machine, Measuring and Cuplacement Machine, Automatic Viscous Liquid Filling Machines, Capping Machine, etc. Our range is renowned for its low noise level, high tensile strength, and corrosion resistance features.
Product Details:
| Filling range | 5-30 g |
| Output speed | 40-60 bottle/min |
| Capacity | 60 BPM |
| Number Of Filling Heads | Double Head |
| Model Name/Number | AEDPF-100 |
| Usage/Application | Pharma |
| No of heads | 2 head |
| Bottle size | 15-60 ml |
| Power load | 2 kW |
| Machine Type | Automatic |
| Brand | Ambica Engineers |
| Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Driven Type | Electricity |
| Dimension | 2000 mm x 750mm x 1700 mm |
| Height | 120 mm maximum |
| Output | 100 Bottles/minutes |
| Fill capacity | 5 gram to 30 grams |
| Container Diameter | 70 mm maximumu |
Our company is offering Dry Syrup Powder Filling Machine, which has an accuracy of +- 2% for depending upon the consistency, uniformity & bulk density of powder under the controlled level of humidity below 30%. All the High-Speed Powder Filling Machine Dry Syrup contact parts are manufactured using SS 316l and has a powder wheel piston adjustable depending on Dry Syrup Powder Filling Machine
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 01 Piece |
| Filling range | 1-10 g |
| Output speed | 40-60 bottle/min |
| Number Of Filling Heads | 2 |
| Pouch Capacity | 6000 Pouch Per Hour |
| Usage/Application | Pharma |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Stainlessness Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering 6000 bottle/Hour Dry Syrup Powder Filling Machine to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Filling range | 5-30 g |
| Output speed | 20-40 bottle/min |
| Machine type | Automatic |
| Capacity | 40 BPM |
| Number Of Filling Heads | Single Head |
| Usage/Application | Pharma |
| No of heads | 1 head |
| Bottle size | 15-60 ml |
| Power load | 2 kW |
| Brand | Ambica Engineers |
| Automation Grade | Automatic |
| Contact material | SS304 and SS316 |
| Voltage | 220 V |
| Application | Dry syrup, Nutraceutical powder, Injectable powder |
| Phase | Single Phase |
| Driven Type | Electricity |
| Material | SS 304 |
| Dimension | 2000 mm x 750 mm x 1700 mm(LxWxH) |
Additional Information: