Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 one piece |
| Machine Configuration | Rotary |
| Production Capacity | 50 BPM |
| Container Volume | 50 x 1000 ml |
| Container Size | 50 x 1000 ml |
| Bottle Material | Glass |
| Warranty | 1 year |
| Bottle Shape | Round |
| Bottle Type | Round |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Cleaning Method | Water Jet |
| Container Type | Bottle |
| Packaging Type | Bottle |
| Machine Function | Washing |
| Drum Capacity | 80 Litre |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Bottle Wash |
| Brand | Ambica Engineers |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Washing Type | Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Configuration | Rotary |
| Container Volume | 50 x 1000 ml |
| Container Size | 50 x 1000 ml |
| Bottle Material | Glass |
| Bottle Shape | Round |
| Bottle Type | Round |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial, Pharma |
| Cleaning Method | Water Jet |
| Packaging Type | Bottle |
| Machine Function | Washing |
| Voltage | 440 V |
| Drum Capacity | 100 Liter |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Ambica Engineers |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Washing Type | Automatic |
Additional Information: